فروش لپ تاپ ارزان لپ تاپ ارزان
اخبار ترکیهاخبار گردشگریایرانترکیه
موضوعات داغ

سالگرد درگذشت مولانا و نظرات شرکت کنندگان ایرانی

بسیاری از ایرانیان که برای شرکت مراسم هفتصد و چهل و پنجمین سالگرد درگذشت مولانا به شهر قونیه ترکیه سفر کرده اند، در گفتگو با خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی)به توصیف فضای این شهر معنوی پرداخته و گفتند: «قونیه ویژگی منحصر به فرد و خاص خود را دارد که آن را از سایر شهرهای ترکیه متمایز می‌سازد. حضور مولانا و شمس تاثیر بسزایی در ایجاد این فضای دارد».

نگاه ایرانیان به سالگرد درگذشت مولانا

یکی از ایرانیانی که از انگلستان برای شرکت در مراسم مولانا عازم قونیه شده است، در این رابطه اظهار داشت:

«ولین بار است که به اتفاق دوستان و صرفا برای شرکت در این مراسم آمده‌ایم. بیشتر شهرهای ترکیه را دیده‌ام اما این شهر ویژگی متفاوتی دارد که غیرقابل توصیف است».

یکی دیگر از میهمانان مولانا هنرمند خوشنویس ایرانی بود. او گفت:

«به‌واسطه یکی از دوستانم به قونیه آمد امم. خوشحالم که مولانا و خداوند من را قابل دانست که این فضا را از نزدیک ببینم و آن را تجربه کنم».

وی که مدرس انجمن خوشنویسان در استان یزد ایران است، همچنین تصریح کرد:

«خوشنویسی در این فضا حال و هوای دیگری دارد. می‌خواهم کارهایی که اینجا خطاطی کرده‌ام را برای دوستان و هنرجویانم در ایران ببرم.

از موزه ها و فرهنگسرای قونیه نیز بازدید کردم و از نزدیک هنر تذهیب‌کاران سبک عثمانی را دیدم. البته ناگفته نماند که جای خط نستعیلق خالیست، این سبک هم مخاطبان خاص خود را دارد».

یک خانم ایرانی نیز که از شهر کرمان آمده است، نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در قونیه اظهار داشت:

یک شهر ملی-مذهبی است و من هم که ارادت خاصی به مولانا و شمس دارم، بسیار خوشحالم که توانستم امسال در مراسم بزرگداشت شرکت کنم.

یکی از اهالی آبادان نیز یکی دیگر از کسانی بود که به قصد زیارت آرامگاه مولانا در قونیه حضور داشت، در این رابطه به آناتولی گفت:

«هر سال به ترکیه می آیم اما قونیه اهمیت تاریخی بسیاری دارد. از کودکی اشعار مولانا را خوانده و با آن بزرگ شده‌ و انس گرفته‌ایم. باید از ترکیه نیز بخاطر انتقال مفاهیم مولانا و تبیین اندیشه‌های وی تبریک گفت».


منبع: چگرد به نقل از آناتولی
هرگونه بهره برداری از این مطلب فقط با ذکر منبع و لینک به منبع مجاز می باشد.

بیشتر بخوانید...  جشنواره غذای خیابانی: برای اولین بار در قطر
برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن