اصطلاحات گردشگری
موضوعات داغ

هواپیما | فرهنگ لغت چگرد |

هواپیما

هواپیما (اسم عربی و فارسی با تلفظ  havāpeymā  و انگلیسی Airplane با تلفظ aéroplane  (فرانسوی انگلیسی)

هواپیما در فرهنگ لغت ها  :
هواپیما ؛ نوعی هواگرد ثابت‌بال است که توسط موتور جت یا پیستونی به پرواز در می‌آید. هواپیماها در اندازه‌ها، نوع‌ها و کاربردهای گوناگونی وجود دارند. طیف گسترده استفاده از هواپیماها شامل استفاده‌های تفریحی و گردشگری، حمل‌ونقل عمومی، نظامی و تحقیقاتی است و برخی نیز تولید شده‌اند تا از راه‌دور به وسیلهٔ یک کامپیوتر کنترل شوند؛ همانند پهپادها.

ویکیپدیا

هواپیما وسیلۀ نقلیۀ هوایی که دارای دُم، بدنه، و دو بال می‌باشد؛ طیاره.

 

“فرهنگ لغت فارسی عمید”

[حمل‌ونقل هوایی] وسیله‌ای هوایی، سنگین‌تر از هوا، با بال‌های ثابت که به‌کمک موتور پرواز می‌کند *

“مصوب فرهنگستان اول”

 

لینک مرتبط :

بلیط

تاریخ هواپیما
اولین پرواز کنترل شده که به وسیلهٔ یک موتور توانست نیروی رانش برای پرواز را بدست بیاورد، پرندهٔ رایت ۱ بود که در سال ۱۹۰۳ توسط برادران رایت در ایالات متحده آزمایش شد. سال‌ها قبل افرادی توانسته بودند دستگاه‌های پرنده‌ای بسازند و حتی با آن پرواز کنند اما اختراع برادران رایت اولین وسیلهٔ پروازی بود که کنترل آن کاملاً در دست خلبان بود.
در داستان‌های اسطوره‌ای باستان نقل می‌کنند که انسان همیشه سعی می‌کرده به نحوی عمل پرواز را انجام دهد. برای مثال در افسانه‌های یونانی ایکاروس یا افسانه‌های دایدالوس و ویمانا در حماسهٔ هند باستان نشانه‌هایی از پرواز وجود دارد. آن‌ها سعی می‌کردند به تقلید از پرندگان و با بال‌هایی که از پر و موم ساخته بودند پرواز کنند اما اکثراً موجب مرگشان می‌شد. همچنین مشهور است که در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در یونان باستان، ارخطوس اولین دستگاه پرندهٔ مصنوعی که به صورت خودکار پرواز می‌کرد را ساخته‌است؛ مدلی شبیه به یک پرنده که احتمالاً با نیروی بخار پرواز می‌کرده و گفته می‌شد تا ۲۰۰ متر پرواز می‌کرد.

بیشتر بخوانید...  بلیط | فرهنگ لغت چگرد |

واژه شناسی
هواپیما (اسم عربی و فارسی با تلفظ  havāpeymā  و انگلیسی Airplane با تلفظ aéroplane  (فرانسوی انگلیسی) واژه هواپیما توسط فرهنگستان ایران در زمان رضاشاه پهلوی ساخته شد و در ایران و دیگر‌ کشورهای فارسی زبان رایج گردید. این واژه از ترکیب دو واژه هوا و پیما‌ که از ریشه پیمایش یا پیمودن مشتق شده تشکیل می‌شود. پیش از ساختن این واژه در زمان قاجار واژه عربی طیاره بکارگرفته می‌شد که البته به فراموشی‌ سپرده شد. در زبان انگلیسی واژه airplane از واژه فرانسوی aéroplane وام گرفته شده است. این واژه ریشه در زبان یونانی‌ دارد.

بلیط ارزان هواپیما را هم اکنون در وب سایت چگرد جستجو کنید.

برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن