فروش لپ تاپ ارزان لپ تاپ ارزان
آلمان

راهنمای کامل مهاجرت به آلمان 2019.. از ویزا تا دریافت شهروندی

مهاجرت به آلمان یا مهاجرت به کانادا و یا مهاجرت به استرالیا و یا حتی مهاجرت به ترکیه فرقی نمی‌کند. قصد مهاجرت به چه کشوری را دارید؛ مهم این است که قبل از فکر خروج از کشور، در مورد کشور مقصد خیلی تحقیق کنید تا خدای ناکرده پشیمان نشوید. با چگرد همراه باشید تا شما را با فوت و فن‌های مهاجرت به آلمان بیشتر آشنا کنیم.

خرید بلیط لحظه آخری هواپیماویزای قطرجملات پرکاربرد ترکی استانبولی

چرا مهاجرت به آلمان؟

چرا به آلمان مهاجرت می‌کنیم؟ وقتی رویای مهاجرت در سر داری! احتمالا یکی از کشورهایی که در لیست بررسی خود قرار می‌دهی آلمان است. برای اینکه برای خیلی‌ها آلمان سرزمین رویاها و فرصت‌هاست. حتی می‌تواند با آمریکا، کانادا برای دادن امتیازات به مهاجران وارد رقابت شود.

اقتصاد آلمان در رتبه‌ی نخست اتحادیه اروپا و رتبه چهارم دنیاست. نیز رتبه نخست اروپا را در زمینه ابتکار و اختراع دارد. در این کشور یازده هزار اختراع در سال ثبت می شود. این کشور از نظر تعداد دریافت جایزه نوبل به همراه ایالات متحده آمریکا و ژاپن در صدر قرار دارد.

شهروندان آلمانی‌ از مرفه‌ترین شهروندان در جهان می‌باشند. این به لطف برنامه‌های حمایت اجتماعی نظیر بیمه‌های بیکاری، بهداشت، حقوق‌های بالا و کمک بلاعوض به مادران و پناهندگان و مهاجرین به صورت موقت می‌باشد.

بیشتر بخوانید...  کشور مالزی شریک ITB 2019 برلین شد.

کشور آلمان به تنوع فرهنگی احترام می‌گذارد. بهترین دلیل برای اثبات این ادعا سخنان وزیر تعلیم و تربیت این کشور می‌باشد که گفته است: «اسلام باعث افتخار آلمان است.» با ایجاد فرصت آموزش دین اسلام در ایالت وستفالیا برای دانش‌آموزان مسلمان در 44 مدرسه این ایالت، به دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها اطمینان خاطر داده است.

حتی زمانیکه گروه‌های معادی اسلام  در اعتراص به گسترش اسلام در آلمان، دست به کارهای خشونت آمیز علیه مسلمانان آلمان زدند. سایر آلمانی‌ها به شدت اعتراض کردند و تعداد حامیان حقوق مسلمانان  به چهار برابر خشونت طلبان رسید. در این حرکت‌های اعتراضی تعدادی از مقامات دولتی هم برای حمایت از مسلمانان حضور پیدا کردند.

چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم؟†

برای مهاجرت به آلمان کارهای زیر را پیگیری کنید.

 • قبل از هر چیز زبان آلمانی یاد بگیرید.
 • و در امتحان دی‌اچ‌اس ( DHS) شرکت کنید و مدرک بگیرید.
 • اگر مبتدی هستید دویچه وله به شما فرصت آموزش طلائی آموزش  زبان آلمانی را خواهد داد.
 • برای راحتی اجرای کارها اپلیکیشن ویدکس (VIDEX) را نصب کنید و کارهای دریافت ویزای شنگین را از آنجا پیگیری کنید.
 • پرسش‌نامه‌های ویدکس را به زبان انگلیسی پر کنید.
 • اگر از سفارت کشور آلمان با شما تماس نگرفتند. با در دست داشتن مدارک لازم به سفارت این کشور بروید و کارها را از آنجا پیگیری کنید.
بیشتر بخوانید...  قطر- Qatar ثروتمندترین کشور جهان

آیا هدف شما از مهاجرت به آلمان کار است؟

اگر در جستجوی کار در آلمان هستید به وب سایت سفارت آلمان و یا به یکی از آژانس‌های هواپیمایی معتبر مراجعه کنید دقت کنید که چند وقت قبل از سفر اقدام به درخواست  ویزا کنید. ممکن است کارهای ویزا کمی طول بکشد. حتما برای رفتن به سفارت آلمان از قبل وقت بگیرید.

اگر دوست دارید بدانید برای درخواست ویزای شما دولت آلمان چه شرایط و ضوابطی را تعئین کرده است؛ به وب سایت تبادل فرهنگی DAAD مراجعه کنید.

اگر مدارک تحصبلات عالیه ندارید نگران نباشید. آلمان به شما فرصت تکمیل تحصیلات دانشگاهی از طریق مدارس آمادگی (Studienkollegs) را به شما میدهد.

شما میتوانید با آژانس کاریابی آلمان تماس بگیرید تا شما را در جریان فرصت‌های شغلی موجود در این کشور قرار دهد. همچنین شما می‌توانید به وب سایت JOB LISTING بروید و شغل مد نظر خود را در آن‌جا جستجو کنید.

اما اگر تاجر یا صاحب کسب و کاری هستید و دوست دارید بصورت مستقل در این کشور کاری برای خودتان دست و پا کنید با اتاق صنایع و بازرگانی آلمان تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید...  قدرت های اقتصادی 2030 / چین اول و هندوستان دوم

چگونه شهروند آلمان شویم؟

قتی ویزای شینگن را گرفتید و وارد کشور آلمان شدید فورا به اداره مهاجرت رفته و درخواست اقامت دهید و بعد از درخواست اقامت حدود دوهفته بعد گواهی اقامت خود را از اداره مهاجرت بگیرید.

در بیشتر اوقات، شما اقامت موقت دریافت می‌کنید و بعد از گذشت پنج سال اقامت قانونی، شما اقامت دائم کشور آلمان را دریافت خواهید کرد.

البته کسب شهروندی آلمان به شرایط تحصیلی و شغلی شما بستگی داره. اگر شما حرفه‌ای هستید و کسب و کار خود مهارت دارید و یا تحصیلات عالیه دارید. کسب اقامت شما پنج سال طول نمی‌کشد و شما خیلی زود شهروند آلمان خواهید شد.

اما معلمان، کارگران، آشپزها، ورزشکارانی که خیلی حرفه ای نیستند و مدارج عالی ترقی را در آلمان طی نکنند لازم است پنج سال منتظر بمانند و  کسانی که درس نخوانده‌اند و حرفه‌ای بلد نیستند می‌توانند اقامت آن‌ها همیشه موقت خواهد بود و آن‌ها می توانند در زمینه پرستاری بچه‌ها و مسانسالان و نیز به عنوان کارگر ساده در کارگاه‌ها و مزارع کار کنند.

اقدامات ساده برای دانشجویان

اگر دانشجو هستید آلمان به شما ویزای تحصیلی موقت می‌دهد که یکسال بعد از فارغ‌التحصیلی اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید...  راهنمای سفر به نیکشهر :: لذت طبیعت گردی و کوهنوردی

شما می‌توانید طی این مدت یکسال به دنبال کار بگردید و همچنین می‌توانید برای دریافت شهروندی آلمان درخواست ارائه بدهید.

درس خواندن در آلمان شبه رایگان است. اما برای گذراندن دوران تحصیلی در این کشور لازم است مقداری پول داشته باشید تا بتوانید تا پایان تحصیلات به راحتی امرار معاش کنید. بعضی از دانشجویان در هنگام تحصیل کار هم می‌کنند.

وب سایت Studieren  قبل از چند هفته تا پایان تحصیلات شما به شما اخبار و اطلاعات کاری را می‌دهد.

بعضی از تخصص‌ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروخانه، دامپزشکی نیازی به انتظار طولانی نیست. شش ماه قبل از شروع تحضیل باید درخواست کار بدهید.

اگر دوست دارید در زمینه پزشکی تحصیل کنید می توانید به مدت سه سال  به‌عنوان پزشک همزمان با تحصیلات کار کنید. در این‌صورت حکومت آلمان کلیه هزینه‌های جاری زندگی شما را پوشش می‌دهد.

در صورتیکه تحصیلات شما غیر پزشکی است با دفتر دانشجویان بیگانه دانشگاه خودتان در ارتباط باشید تا فرصت‌های شغلی در حین کار را به شما ارائه دهد.

آیا برای دریافت شهروندی آلمان آماده‌اید؟

برای بیشتر مردم، هدف ار مهاجرت به آلمان بیش از هر چیز دیگری دریافت شهروندی این کشور است. حال چگونه خودتان را برای کسب تابعیت این کشور مرفه و قدرتمند اروپائی آماده کنید؟

بیشتر بخوانید...  آموزش جملات پرکاربرد انگلیسی در سفر

با افزایش تعداد درخواست‌ها برای دریافت شهروندی آلمان، این کشور شرایط جزئی برای متقاضیان وضع کرده است.

یکی از مهمترین شرایط آموزش زبان آلمانی و اقامت در مدت معین در این کشور و عدم خروج از آن.

شرایط اقامت برای همه یکسان نیست. برای هر کسی می‌تواند متقاوت با دیگری باشد. مهارت و تخصص یکی از فاکتورهای مهم در کسب شهروندی این کشور است.

حکومت آلمان جزوه‌ای از سئوالات را در اختیار متقاضیان شهروندی قرار می‌دهد که با پاسخ به آن‌ها راه شما برای ورود به خانواده آلمانی‌ها بسیار آسان خواهد شد. این جزوه شامل 310 سئوال است. 300 تا از این سئوالات عمومی و در مورد کشور آلمان است. در این 300 سئوال از سیاست، فرهنگ و جامعه آلمانی از شما سئوال خواهند پرسید.

در 10 سئوال باقیمانده ممکن از شما سئوالات زیر را بپرسند.

 • نظر شما در مورد ضرب و شتم خانم و بچه‌ها چیست؟
 • نظر شما در مورد اختیار چند همسر چیست؟
 • چقدر آلمان را دوست دارید؟
 • در صورتیکه شهروند آلمان شدید چکارهائی برای کشور انجام می‌دهید؟
 • چقدر به ادیان و مذاهب دیگر احترام می‌گذارید؟
 • اگر دوست شما دست به یک حمله انتحاری زد عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟

منبع: چگرد به نقل از aljazeera.net

برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن