فروش لپ تاپ ارزان لپ تاپ ارزان
برترین های گردشگریترکیه

مسجد سلطان احمد(مسجد آبی)، با شکوه ترین مسجد ترکیه

مسجد سلطان احمد استانبول، معروف به مسجد آبی مشهورترین و معروف ترین مساجد در ترکیه و اروپاست.

دلیل شهرت مسجد سلطان احمد به مسجد آبی، به کاشی های آبی رنگ آن است. با وجود اینکه این کاشی ها در دسترس مردم نیستند ولی این عنوان همچنان در مسجد وجود دارد.

مسجد سلطان احمد - استانبول - Sultan Ahmed Mosque
مسجد سلطان احمد – استانبول – Sultan Ahmed Mosque

گنبدهای آبشاری و شش منار باریک مسجد سلطان احمد، آسمان استانبول را به تصرف خود درآورده‌اند. در قرن ۱۷ سلطان احمد اول تصمیم به ساخت مکانی برای پرستش مسلمانان گرفت که حتی از ایا صوفیه نیز بهتر باشد.بدین وسیله این مسجد  تاسیس شد.

تاریخ مسجد سلطان احمد

مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد. این مسجد در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد و بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس بنا شده است. موزائیک‌های کاخ مذکور را در موزه موزائیک در همان نزدیکی می‌توانید تماشا کنید. پروژه ساخت مسجد آبی در سال ۱۶۰۹ آغاز شد و ۷ سال به طول انجامید. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را به عهده داشت فردی به نام آقا محمد بود که جدش را اعدام کردند. سلطان احمد که بسیار نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود درگیر روند کار می‌شد. او تنها یک سال پس از اتمام ساخت شاهکارش در سن ۲۷ سالگی درگذشت. پیکر او به همراه همسر و سه پسرش در بیرون مسجد دفن شده است. مجموعه مسجد اصلی شامل یک مدرسه، بیمارستان، یک مدرسه ابتدایی، بازار، عمارت و گور مؤسس آن بود که متأسفانه اکثرشان در قرن ۱۹ تخریب شدند.

بیشتر بخوانید...  آشنائی با روستای اوزون گل ترابزون (سوئیس ترکیه)

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی ) یکی از سه جاذبه برتر استانبول

ویژگی های مسجد آبی

مسجد آبی سه تا ویژگی منحصر بفرد دارد که عبارتند از:

  • شش مناره بودن آن:  این مسجد شش مناره دارد گفته می شود این به دلیل یک اشتباه تفهیمی بوده است. سلطان به معمارش دستور می دهد مناره طلائی (یعنی Altin) بسازد و  ولی معماربه اشتباه ( alti – یعنی شش ترکی )  متوجه می شود و شش تا منازه می سازد.
  •   گنبدهای آبشاری مسجد هستند که گویی به صورت پلکانی از گنبد مرکزی به پایین می‌ریزند. گذرگاه طاقی زیر هر گنبد ریتم بصری خاص خود را به مجموعه اضافه می‌کند.
  • تزئین سقف مسجد با 20000 کاشی آبی که شهرت آن به مسجد آبی به همین دلیل است.
تزئین مسجد به 20000 کاشی دلیل شهرت آن به مسجد آبی هستند.
تزئین مسجد به 20000 کاشی دلیل شهرت آن به مسجد آبی هستند.

منبع: چگرد
توجه: هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع و فقط با اهداف غیر تجاری بلا مانع است.

برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن