فروش لپ تاپ ارزان لپ تاپ ارزان
ایرانفرودگاه های جمهوری اسلامی ایران

فرودگاه مهرآباد تهران؛ اولین در تاریخ فرودگاه های ایران

فرود گاه مهرآباد تهران ، اولین در تاریخ فرودگاه های ایران

فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد نام یکی از فرودگاه های شهر تهران – پایتخت ایران – می باشد – و اولین فرودگاه تاریخ ایران که از قدمت زیادی برخوردار است که به تاریخچه و امکانات آن  اشاره می کنیم.

تاریخچه فرودگاه مهرآباد
نام اصلی این فرودگاه مهرآباد، از روستایی به همین نام گرفته شده است ؛ از زمانی این روستا تغئیر نام داد؛   که به عنوان مهریه به عصمت الدوله دختر شاه ایران و همسر دوست محمد خان معیر الممالک   داده شد. اما بعدها به دلیل خرج های بی رویه خانواده معیر الممالک از چنگ آنها خارج شد.

در سال 1317 فرودگاه مهرآباد توسط شرکت هواپیمائی یونکرس Junkers ، که حق انحصاری هواپیمائی به این شرک آلمانی واگذار شده بود تاسیس شد.

گروهی از خلبانان نیروی هوائی ایران  در سال ۱۳۲۵  به آمریکا اعزام شدند ، از آن پس،  نیروی هوایی در سال ۱۳۲۸ با هواپیماهای اف-۸۶ سیبر و تی-۳۳ در مهرآباد آغاز به کار کرد  و عملیات پروازی در این فرودگاه  آغاز شد.

بیشتر بخوانید...  فرودگاه امام خمینی تهران ؛ دروازه ای به سوی جهان

کد یاتای فرودگاه مهرآباد
تمام فرودگاه های جهان ، یک کد شناسائی انحصاری دارند که کد یاتا نیز خوانده می شود این کد سه رقمی می باشد و کد فرودگاه مهرآباد THR می باشد.

ترمینال های فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد چندین ترمینال دارد ترمینال یک ، دو ، چهار و شش که هر کدام از ایرلاین ها در یکی از این ترمینال ها پرواز ورودی و خروجی دارند که بطور مثال کیش ایر و زاگرس از ترمینال یک و ایران ایر ، ایران ایر تور ، آتا ، قشم ایر ، معراج، نفت از ترمینال دو و نیز پرواز های خروجی ترمینال چهار هم مربوط به شرکت هواپیمائی  ماهان ، کاسپین ، آسمان ، اترک ، تابان ، سپاهان ، سپهر و ساها می باشد . اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
پرواز من از کدام ترمینال فرودگاه مهرآباد انجام می شود؟

امکانات و ظرفیت فعلی فرودگاه
حدود 15 میلیون مسافر با همکاری حدود 15 شرکت هواپیمائی داخلی در فرودگاه مهرآباد جا به جا می شوند و  در حال حاضر این فرودگاه دارای  4 ترمینال پذیرای  و  5 پارکینگ خودروی مسافرین با ظرفیتی معادل 7000 محل توقف است و حدود 10 شرکت با همکاری برخی از برندهای اغذیه و پوشاک و خدمات داخلی و خارجی در ترمینال های مهرآباد به ارائه خدمات مسافرین مشغول می باشند .

بیشتر بخوانید...  فیلبند مازندران- روستائی بر فراز ابرها

برج مراقبت پرواز و مجهز به رادارهای ریتیون و آریا  و با دو باند و یک تاکسی وی  و  ماشین آلات و ایمنی Cat 19 از دیگر امکانات فرودگاه مهر آباد می باشند.

 اپرون شرقی و غربی مهرآباد در حال حاضر ظرفیت پذیرش حدود 50 هواپیمای بدنه متوسط را داشته و 3 شرکت هندلینگ کننده مسئولیت نقل و انتقال بار و مسافر را از ترمینال به سطوح پروازی و برعکس بعهده دارند .

فرودگاه مهرآباد و چگرد
فرودگاه مهرآباد تهران در بلیط های فروخته شده در سامانه رزرو آنلاین بلیط چگرد  رکوردار می باشد. بدین معنی که بیشتر از پنجاه درصد از  بلیط های فروخته یا مبدا و یا مقصد شان فرودگاه مهرآباد تهران بوده است.

 

اطلاعات تماس :
آدرس :
آیکن هواپیما اطلاعات پرواز : 199
آیکن تماس مرکز تلفن : 61021
آیکن آدرس سامانه پیامک : 3000199

برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن