فروش لپ تاپ ارزان لپ تاپ ارزان
ایرانفرودگاه هافرودگاه های جمهوری اسلامی ایران

فرودگاه امام خمینی تهران ؛ دروازه ای به سوی جهان

فرودگاه امام خمینی  تهران ؛ دروازه ای به سوی جهان
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع در ۳۰ کیلومتری تهران بزرگ ، و در یک سایت ۱۴ هزار هکتاری میان بزرگراه تهران-قم در حوزه اداری و سیاسی شهرستان ری قرار گرفته‌است. فرودگاه امام به‌ عنوان جایگزین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد که اولین فرودگاه در جمهوری اسلامی ایران است؛ طراحی گردید.

فرودگاه امام خمینی  توسط شرکت فرودگاه‌های کشور اداره می‌شود و مرکز فعالیت شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ماهان، آسمان، قشم، کاسپین، تابان و زاگرس است. تا اوت ۲۰۱۴ فرودگاه امام خمینی میزبان بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی بوده که با بیش از ۷۰۰ پرواز هفتگی تهران را به شهرهایی در بیش از ۳۰ کشور جهان متصل می‌کنند.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی تهران

در سال 1346 پیشنهاد ساخت فرودگاه امام خمینی توسط سازمان ایکائو جهت ساخت فرودگاهی مجهز برای استفاده از توان ترانزیتی ایران بین اروپا و آسیا بازمی‌گردد. این طرح با نام فرودگاه آریا مهر  در سال ۱۳۵۱ به تصویب هیئت دولت وقت ایران رسید.

کار ساخت فرودگاه در سال 1356 توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های ایرانی  و آمریکائی با بودجه ای یک میلیارد دلاری آغاز شد اما با رخداد انقلاب اسلامی این طرح کنار گذاشته شد.

بیشتر بخوانید...  محمودیان: ایران اولین کشور در زمینه ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی

اما پس از انقلاب با تغئیر نام آن ، به فرودگاه بین المللی امام خمینی ؛ در اسفند 1369 مجددا فعالیت در این زمینه به صورت عملی شروع شده و با تجدید نظر در طرح جامع و تصویب آن توسط وزیر راه و ترابری و رئیس سازمان هواپیمائی کشوری وقت، عملیات طراحی و اجرایی ادامه یافت . در سال 1381 فرودگاه مذکور برای تمام پروازهای بین المللی و جابجایی مسافران در سال برنامه ریزی شد.

توسعه و تجهیز فرودگاه امام خمینی تهران

پهنه ۱۴ هزار هکتاری فرودگاه به دو بخش هوایی و غیر هوایی تقسیم شده‌است.
بخش هوایی شامل ۴۰۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه است که به چهار فاز تقسیم شده است

فاز اول :
فاز اول این پروژه شامل ترمینال مسافری شماره یک و تأسیسات و ساختمان‌های جانبی آن با ظرفیت جابجایی حدود ۶/۵ میلیون مسافر در سال است که در حال حاضر سالانه به ۵ میلیون مسافر سرویس می‌دهد.

فاز دوم :
فاز دوم شامل ترمینال مسافری شماره دو و تأسیسات و ساختمان‌های جانبی آن با ظرفیت جابجایی حدود ۲۰ میلیون مسافر در سال در حال حاضر در حال ساخت می‌باشد، هزینه احداث و تکمیل فاز دوم طرح توسعه فرودگاه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده‌است.

بیشتر بخوانید...  فرودگاه مهرآباد تهران؛ اولین در تاریخ فرودگاه های ایران

فاز سوم
فاز سوم شامل ترمینال مسافری شماره سه و تأسیسات و ساختمان‌های جانبی آن خواهد بود که از لحاظ معماری و ظرفیت دقیقاً مشابه ترمینال مسافری شماره دو است.

فاز چهارم
طرح توسعه این فرودگاه که فاز نهایی بخش هوایی است برای افزایش ظرفیت فرودگاه تا ۹۰ میلیون مسافر در سال برنامه‌ریزی شده‌است. بخش غیر هوایی طرح توسعه فرودگاه (شهر فرودگاهی) حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی فرودگاه را به خود اختصاص می‌دهد که شامل ۱۵۰۰ هکتار منطقه آزاد تجاری، ۲۵۰۰ هکتار منطقه ویژه اقتصادی و حدود ۶۰۰۰ هکتار با کاربری‌های متفاوت است.

شبیه ساز برج مراقبت پرواز فرودگاه امام خمینی تهران
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران ، اولین فرودگاه ایران است که به شبیه‌ساز برج مراقبت پرواز مجهز می‌باشد که در سال ۱۳۹۳ توسط یک گروه دانش بنیان ایرانی «گروه فراز» و با هدف آموزش پرسنل برج مراقبت پرواز طراحی گردیده‌است. با استفاده از این سیستم اولین دوره بین‌المللی آموزشی تخصصی برج مراقبت برای کنترلرهای برج مراقبت کشور سوریه برگزار گردید.

شرکت های هواپیمائی
در فرودگاه بین المللی امام خمینی بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی معتبر فعال هستند. از جمله ایرلاین های معتبر خارجی می توان به ایرفرانس، هواپیمایی امارات، فلای دبی، لوفت هانزا، قطر ایرویز، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز اشاره کرد. همچنین ایرلاین های داخلی مثل ایران ایر، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی ماهان، کیش ایر، هواپیمایی آسمان و هواپیمایی کاسپین نیز پروازهای منظمی در این فرودگاه دارند.

بیشتر بخوانید...  کشف گورستان سفال پیش از اسلام در خاوه قم
ترمینال های فرودگاه امام خمینی تهران

آمار مربوط به جابجائی مسافر در فرودگاه بین المللی امام خمینی بین سال های 1391 تا 1394  را می توانید در چارت زیر مشاهده کنید.

سال مسافر
۹۱ ۴٬۶۴۴٬۱۵۹
۹۲ ۴٬۹۸۶٬۴۷۷
۱۱ ماهه سال ۹۳ ۵٬۸۴۴٬۰۹۰
سال ۹۳ ۶٬۳۹۳٬۶۹۵
سال ۹۴ ۷٬۰۰۰٬۲۵۰
امکانات فرودگاه

دسترسی به اینترنت:

در باجه های مستقر در فرودگاه می توانید از سرویس رایگان اینترنت استفاده کنید.

خدمات تشریفات CIP:
اگر مجبورید چند ساعتی را در فرودگاه منتظر بمانید می توانید از خدمات ویژه سالن سی آی پی فرودگاه استفاده کنید. یکی از مزیت های استفاده از این سرویس این است که لازم نیست در صف های طولانی چک-این و دریافت کارت پرواز قرار بگیرید. در این سال ها می توانید از اینترنت وای فای رایگان استفاده کنید، از نوشیدنی های رایگان کافه لذت ببرید و  از فروشگاه های لوکس انواع محصولات مثل خاویار، پسته، چرم و … را خریداری کنید. مراحل سوار شدن به هواپیما از طریق کارکنان فرودگاه انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید...  راهنمای سفر به نیکشهر :: لذت طبیعت گردی و کوهنوردی

سالن های استراحت:
در سالن های استراحت می توانید از کافی شاپ اختصاصی، انواع نوشیدنی و وعده های غذایی گرم و سرد و همینطور چشم انداز زیبای باند فرودگاه لذت ببرید.

خرید:
در محوطه فرودگاه امام به فروشگاه های زیاد و متنوعی دسترسی دارید. از  کافی نت گرفته تا فروش سیم کارت های اعتباری و  صنایع دستی که در سالن پروازهای خروجی می توانید انواع سوغاتی های ایرانی را خریداری کنید. در فروشگاه خشکبار بخش خروجی  انواع خشکبار و تنقلات ایرانی مثل پسته و همینطور زعفران، خاویار و … را تهیه کنید. فروشگاه های فروش عینک آفتابی، فروشگاه عطر و ادکلن، فروشگاه کیف و چمدان چرم و فروشگاه ساعت از دیگر فروشگاه های موجود هستند.

خورد و خوراک:
در این فرودگاه می توانید غرفه های زیادی را برای تهیه غذا و نوشیدنی پیدا کنید. در سالن پروازهای ورودی و خروجی چندین فروشگاه وجود دارند که انواع نوشیدنی گرم مثل چای، نسکافه، قهوه و انواع کیک و ساندویچ کوچک را عرضه می کنند. در سالن فرودگاه هم می توانید غذای درست حسابی سرو کنید  در این رستوران ها  انواع غذاهای ایرانی و بین المللی را می توانید سرو پیدا کنید.

صرافی:
دو صرافی در فرودگاه موجود می باشد که یکی در سالن پروازهای ورودی و یکی در سالن پروازهای خروجی می باشد در هنگام نیاز به تبدیل ارز می توانید  از آنها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید...  فناوری های فرودگاه جدید استانبول را بشناسید.

هتل فرودگاه:
هتل فرودگاه برای کسانی است که مجبورند زمان زیادی را در فرودگاه سپری کنند ،  این هتل ۷ طبقه دارای ۱۹۶ اتاق است و از فوریه ۲۰۱۶ آماده خدمات رسانی به مسافران می باشد از جمله امکانات هتل می توان به  رستوران، اینترنت وای فای رایگان، پارکینگ خصوصی رایگان و سرویس کامل اتاق اشاره کرد. در این هتل سرویس شاتل رایگان از فرودگاه به هتل و بالعکس وجود دارد.

آدرس هتل فرودگاهی ایبیس: کیلومتر ۳۰ آزاد راه تهران-قم، ضلع جنوبی اتوبان اصلی فرودگاه- روبروی  ترمینال شماره یک

تلفن راهنمائی و رزرو هتل ایبیس : ۹۰۰۶۷۷۵۵

امکانات دیگر فرودگاه

خدمات اورژانس شبانه روزی، دفتر اشیاء گمشده، بانک و انبار بار و چمدان را می توان از دیگر امکانات فرودگاه امام خمینی تهران برشمرد.

فرودگاه امام خمینی تهران را پیدا کنید.

تلفن تماس :    0215100118    و    096330
پیام کوتاه : 10009633
پست الکترونیکی : info@ikac.ir

آدرس های الکترونیکی :
وب سایت فرودگاه امام خمینی تهران
صفحه فرودگاه امام خمینی در دانشنامه ویکیپدیا

آدرس فرودگاه : استان تهران، رباط کریم جاده تهران – ساوه

 

برچسب ها

محمد باشنده

محمد باشنده هستم، مدیر پرتال گردشگری چگرد و نویسنده، تحلیل گر و یادداشت نویس در روزنامه های شرق، اقبال، زاهدان، صبح زاهدان و هفته نامه های سایه بان و مرز پرگهر. و همچنین با تعدادی وب سایت، نظیر آسیابان همکاری داشته ام.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن